Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Horváth András ex-adóhatósági munkatárs csak vélelmezi, feltételezi a korrupció létezését, konkrét bizonyítékai nincsenek, derül ki a volt adóellenőr Pesti Srácoknak adott interjújából.
„Amikor a munkánkban elérünk egy olyan pontra, ahonnan nem mehetünk tovább, nem ellenőrizhetünk tovább, akkor emögött állhat korrupció. (…) Nyilvánvaló, hogy amikor kétmilliárdot meg lehet állapítani egy számlagyárnak és azt mondják, hogy gyerekek ez nulla, ezt el kell engedni, ott nyilvánvaló korrupció is van mögötte, nyilván van megvesztegetés, de ezt nem nekem kell tudni, hanem az ügyészségnek kell tudni kiderítenie. Amikor nagyon sok ilyet tapasztal az ember, amikor a kollégák, akik erről a területről jönnek ki erre panaszkodnak, akkor az már valószínű, hogy korrupció, tehát a vezetőség úgy irányítja a hivatalt, hogy támogatja ezt a fajta működési módot” – mondta Horváth András a PestiSrácoknak.
A kérdésre, hogy tud-e konkrét korrupcióról, a korábbi NAV alkalmazott egy történetet mesélt el: „a kolléganő mondta, hogy neki leszóltak telefonon, hogy engedje el egy céget, és nem állapíthat meg nála semmit”. „Erre mit lehet mondani? Gondolja ez úgy megy, hogy ilyet úgy el mernek engedni, hogy nincs mögötte valami haszonhúzás?” - tette fel a kérdéseit Horváth. Leszögezte: „az adóhivatali vezetőknek, dolgozóknak a pozíció a fizetség, amit betölt és amíg betöltheti, ez a korrupció fizetsége”. Horváth András arra a kérdésre is kitérő választ adott, hogy folyosói pletykákon kívül van-e bármilyen kézzel fogható bizonyítéka, de kiderült, bizonyítékok nélkül is tartja magát ahhoz, hogy korrupció szövi át a NAV működését. „Vida Ildikónak és a többi vezetőnek az alkalmatlanság miatt kellene távoznia, azért, mert nem tudták kezelni a súlyos áfacsalási helyzetet” – fogalmazott Horváth András.